AMSTERDAM - CENTRUM

07.07.2019

Po upršaných dňoch strávených v Londýne, som sa už nevedela dočkať na slnečný Amsterdam. Hneď na letisku sme nasadli na vlak do centra, vlak nádherne moderný, bez meškania a ani nehorel :D. 

Ale ten pohľad, keď sme vyšli zo stanice bol priam dokonalým znázornením Amsterdamu. Obrovské a plné parkovisko, ale nie áut, ale bicyklov. Myslím si, že toľko bicyklov pohromade som ešte asi ani nevidela.

Bicykle uvidíte v Amsterdame na každom kroku, či už takto zaparkované alebo na cestách. Keďže tu väčšina obyvateľov vlastní bicykel, sú tomu prispôsobené aj všetky cesty, popri každej nájdeš červený chodník, ktorý je určený práve dvojkolesovým zariadeniam. 

To čo ma najviac dostalo bolo to, keď sme sedeli v taxíku a taxikár pri výjazde z kruhového objazdu zastal a pozrel, či tam práve nie je cyklista, ktorému by mal dať prednosť. 

Samozrejme, Amsterdam je mesto, ktoré vzniklo na vode, presne na rieke Amstel, a preto po celom centre sa len striedajú mosty, kanály, bicykle a lode. 

Ak môžem poradiť, odporúčam výlet po kanáloch práve loďkou, po celom meste nájdeš veľa spoločností, ktoré takéto okružné plavby ponúkajú. My sme boli dvakrát a vôbec sme to neoľutovali. 

Všetky dôležité informácie o histórii, architektúre a podobne ti povedia v priebehu cca hodinkovej plavby, počas toho ako sleduješ tie nádhery z okna alebo aj z paluby, vo viacerých jazykoch. 

V angličtine sa dorozumieš všade a aj tieto výlety sú komentované v angličtine, avšak, keď sme sa plavili prvý krát, bola to spoločnosť Blue Boat Company ktorá nás prekvapila s češtinou. Lístok by normálne stál približne 18 eur... ale nás nie. 

Ak plánuješ trip do Amsterdamu, dám ti jednu radu, zaobstaraj si Iamsterdam kartu. Karta nás na 72 hodín stála 95 eur a bolo v nej veeelmi veľa. 

Transport po celom Amsterdame, či už autobusom, metrom alebo električkami, neobmedzene. 

Vstup do viacerých múzeí, v Amsterdame ich je niečo cez 50 a tie najznámejšie sú tiež zahrnuté v tejto karte.

 A taktiež sme mali lístok aj na tú loď. Určite sa to oplatí, takže odporúčam.

Kartu si vieš objednať online ( klikni na obrázok ) a potom vyzdvihnúť na letisku, použiť ju môžeš už pri prvej jazde električkou do hotela. 

Nič nemusíš dopredu riešiť, jedine si musíš rezervovať vstup do jedného z najznámejších múzeí v Amsterdame a to múzeum Van Gogha. ( Klikni na obrázok ) Ak by si kartu nemal, tak by ťa lístok vyšiel 19 eur, ale ak máš to štastie a máš pod 18, tak by si ho mal dokonca zdarma.

Múzeum je obrovské, strávili sme tam aj dve hodinky a nepodarilo sa nám ho celé prejsť. Nádherné obrazy, ktoré pozná celý svet a k tomu príbeh o živote umelca, ktorý zmenil svojou tvorbou viacerých umelcov. 

Návšteva stála za to a poviem ti, potom sme zapadli do reštiky ktorá bola priamo v múzeu a varia tam neskutočne, odporúčam. 

Čo sa týka ostatných zaujímavých miest v centre, ktoré rozhodne nesmieš vynechať, odporúčam to dať ako prechádzku od múzea Sloterdijk smerom do centra a stratiť sa v nekonečných uličkách medzi kanálmi a mostami. 

Každé zákutie je neskutočne fotogenické, a garantujem ti, že fotky z Amsterdamu budú zdobiť tvoj album či Instagram, 

Ak budeš pokračovať dostaneš sa na nádherný a veľmi zaujímavý Bloemenmarket, kde počas sezóny predávajú kvety a hlavne tulipány ale ak prídeš ako my, v júni, tak aspoň je tento plávajúci market plný sadeníc rôzdnych kvetín a stromčekov. Ja som si domov zobrala sadenicu čierneho tulipána a som zvedavá či u mňa prežije.

V centre Amsterdamu je veľa miest, ktoré stoja za pozornosť ale okolie Amsterdamu nie je o nič menej zujímavé. Viac o tom napíšem v ďalšom článku, ktorý sem dúfam pridám už čoskoro. 

Ak máš akékoľvek otázky, pýtaj sa dole v komentári alebo mi rovno napíš na instagrame, nájdeš ma ako @papcifusek 
Instagram: @papcifusek            mail: papcifusek@gmail.com
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky