CAPPADOCIA - INSTAGRAM VS REALITA

25.07.2019

Cappadocia, prezývané rozprávkové mesto nie je vždy také rozprávkové... Nádherné fotky s tureckou tématikou skrývajú niekoľko hodinové prípravy či sťažené podmienky, keď ale chceš dosiahnuť tú Instagram worthy fotku nikdy to nie je jednoduché...

V predchádzajúcom článku som písala o najkrajších miestach v Cappadocii, kde tú dokonalú fotku dokážeš odfotiť ale teraz sa pozrieme na to, čo všetko za tým stojí.

1. Let balónom

Let balónom bol môj prvý bod aj v minulom článku... Ale pretože práve tieto fotky boli najkomplikovanejšie tak s nimi začneme.

Dostať sa na balón je už samo o sebe náročné, my sme v Capaddocii strávili tri noci čiže tri rána v ktoré mali balóny lietať, avšak lietali len jedno ráno... Mali sme to štastie, že práve v to ráno sme lietali aj my.

Avšak aj keď si zarezervuješ let a ani vám ho nezrušia či nepresunú... čaká ťa veľmi veľmi skoré ráno. Do hotela pre nás prišiel minibus už o 4 ráno a keďže som sa chcela nalíčiť a natočiť si vlasy, musela som vstávať už o 2 ráno... takže celý deň som sa cítila ako paródia na walking dead.

Ďalšia komplikácia bola aj to, že v koši balóna sú štyri oddelenia a v jednom sú aj štyria ľudia, takže nejako veľa priestoru na fotenie nebolo.

A posledná, veľmi dôležitá záležitosť bola svetlo, kedže na začiatku letu bola ešte pomerne tma, tak kvalita fotky trpela a keď začalo svitať, fotky mali rôzne svetlo kedže sa balón stále otáčal, a keď vyšlo slnko, bolo príliš silné a tváre na fotkách chytali až červené odtiene.

2. Galerie Ikman

Tiež miesto ktoré by si zaslúžilo samostatný článok. Už recenzie na googli na presvedčili, že fotka na tomto mieste nebude tak jednoduchá záležitosť. Už pred vstupom sme museli najskôr nájsť niekoho kto by nás pustil do vnútra, ukázal nám kam máme ísť na najlepšie fotky a hlavne, človeka, ktorému sme museli zaplatiť 50 tureckých lír na osobu.

To znamená, že kedˇ sme vošli dve, kedže ma fotila mamina, zaplatili sme 100 lír, čo je približne 16 eur. Ale tu to zďaleka nekončí, keďže sme chceli fotky na tých miestach ktoré som týžden pred tým vystalkovala cez instagram, museli sme čakať 40 minút kým sa pofotila skupina kórejčaniek, ktoré si priplatili 500 lír za fotky dronom.

Keď prišiel čas aby sme sa odfotili, o priestor sme sa delili s ďalšími 5 ľudmi. Aby toho nebolo málo, hneď začal nevrlý majiteľ kričať, že máme 15 minút na fotenie.

S maminou sme fotili ako o závod a keď sme vybehli do druhej časti aby sme odfotili aj neskutočne nádhernú chodbu plnú tureckých lampičiek... prišiel za nami ďalší zamestnanec, že za fotky sa platí.

Vysvetlila som, že sme už zaplatili 50 lír na osobu ale on nám len odpovedal, že tu sa platí ešte extra 20 lír... A tému uzavrel s tým že, rovnaký obchod ale platí sa oddelene.

To som už nevydržala, ale očividne sa mu nechcelo hádať tak nám len zakričal že rýchlo jednu fotku a máme ísť...

3. Extra money

Toto sa nám nestalo jeden krát, to že sme skoro všade museli platiť vstup už ani nespomínam, ale to že sme zaplatili a skoro vždy sa nám stalo, že ani sme dva metre neprešli a už niekto pýtal ešte doplatiť tak to už áno.

Napríklad sme išli do podzemného mesta, obrovského, vošli sme, zaplatili vstupné, nedostali sme ani mapu ani nič ale išli sme ďalej... ani sme neprešli jednou dierou a už nás odchytil sprievodca, mysleli sme že počkáme nech sa vytvorí skupina a pôjdeme... veľká chyba.

Pán nám najskôr vysvetlil, že je to dosť ťažké sa tam zorientovať, že prehliadka nemá žiadne tabule a tak nám všetko vysvetlí.

Naše nadšenie opadlo keď sme zistili že áno, to všetko urobí ale len za ďalších 20 eur.

Tak sme sa rozhodli ísť na vlastnú päsť ale áno pár krát sme sa stratili, a keď sme sa omylom ocitli v rovnakej jaskyni s inou skupinou, sprievodca nám slušne ukázal že sme mu nezaplatili tak máme pokračovať...

Podobná situácia sa nám stala, keď sme zaplatili vstup do Göreme Open Air Museum, prešli sme si ho ale najviac sme sa tešili na Dark Church, nádherný chrám uprostred skaly, ktorý z vonka vyzerá len ako kameň ale z vnútra je nádherne vyzdobený nástennými maľbami.

Keď sme vyšli po strmých schodoch k vchodu, zistili sme, že za vstup do tochto chrámu sa tiež platí extra. Tento spôsob sme tu zažili viackrát ale stále sme si naň nezvykli.

4. Milión turistov

Keďže je Cappadocia nádherné miesto, nie je veľkým prekvapením, že je tu na každom rohu neskutočné množstvo ľudí. Platí to čo vždy, ak chceš fotku bez ľudí, príď buď veľmi skoro ráno alebo len pár minút pred zatvorením areálu...

My sme navštívili Cappadociu v hlavnej sezóne, v júli, a preto sme očakávali veľké množstvo ľudí. Ak chceš Cappadociu zažiť trochu kludnejšiu, odporúčam jarné či jesenné mesiace.

Tú masu ľudí som si najviac uvedomila pri fotení mojej vysnívanej fotky v Paşabaği. Nádherné skaly ktoré svojim tvarom pôsobia veľmi mäkko boli priam dokonalé, ale keď sme tam prišli, po skalách sa vešali deti, ľudia sa prechádzali, či sedeli pri skalách a fotka bez ľudí v pozadí po niekoľkých minútach vyznela ako nesplniteľna úloha.

Mňa v tomto prípade zachránil Photoshop, pomocou ktorého som ľudí z fotky neskôr odstránila. Ako som písala už predtým, je možnosť aj prísť skôr ale na to až moc lúbim spánok.

5. Presets

To čo podľa mňa dokáže fotku zmeniť z obyčajnej momentky na Instagram worthy fotku sú presety, samozrejme je to len jednoduchá úprava svetla a farieb ale dokáže to fotke pridať nezameniteľnú atmosféru.

Väčšina instagramových fotiek z Cappadocie obsahuje skaly, a na väčšine sú jemne rúžové či oranžové, jednoducho víťazia tu teplejšie odtiene.

Keď som sem prišla, rúžové skaly som hľadala okrem Rose Valley márne, všetky boli biele až hnedé. A práve tieto možno len malé úpravy dokázali z tochto miesta urobiť rozprávkové.

Veľa vecí vyzerá na živo inak ako na dokonalých fotkách na instagrame, či už to, že tie nastajlované raňajky na terase pri korých sedí človek na kobercoch a v pozadí má balóny, niesú pravé, hlavne kto by raňajkoval o 5 ráno.

Realita býva vždy iná ako Instagram, ale ja to rada vidím tak, že fotka na instagrame zobrazuje miesto tak ako ho vidí najpozitívnejší človek na svete. Dokonalé a rúžové.

Cappadocia bola dychberúca aj na živo a odporúčam ju každému, kto má možnosť ju navštíviť.

Ak máš akékoľvek otázky, čo sa týka Cappadocie, stačí napísať dole do komentára alebo priamo mne do správy na Instagrame, nájdeš ma ako @papcifusek

Instagram: @papcifusek            mail: papcifusek@gmail.com
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky