ČO VEDIEŤ PRED NÁSTUPOM NA VYSOKÚ ŠKOLU

14.05.2020

Zdravím ťa, ak si práve úspešne zmaturoval, alebo ešte maturovať len budeš, verím že tento článok ti priblíži fungovanie a systém vysokej školy. Tieto informácie sú všeobecný prehľad, ktorý by každý budúci študent mal mať, ale vo väčšine prípadov, ich získa až po nástupe na vysokú školu. V článku nájdeš bližšie informácie o školskom roku alebo prečo tomu každý hovorí semester, aký je rozdiel medzi prednáškou a seminárom, ako vyzerá rozvrh klasického vysokoškoláka ale aj to, že knihy ti už nikto nedá zadarmo. 


  1. ŠKOLSKÝ ROK
  • Rozdeluje sa na dva semestre - zimný a letný.
  • Semester sa delí na výučbovú časť a na skúškové obdobie.
  • Zimný semester začína nástupom do školy prevažne koncom septembra, niektoré školy a fakulty začínajú semester začiatkom septembra, niektoré aj začiatkom októbra. To zistíš na webovej stránke školy. Výučbová časť zimného semestra končí tesne pred Vianocami. Po novom roku začína skúškové obdobie, ktoré trvá prevažne do polovice februára.
  • Letný semester začína po skúškovom, to znamená v polovici februára a jeho výučbová časť trvá až do polovice mája. Niektoré školy môžu mať tento termín iný ale prevažne sa dá povedať, že vždy končí v máji a potom nasleduje skúškové, ktoré trvá prevažne do konca júna, avšak to si môže každá fakulta prispôsobiť.

2. PREDNÁŠKY A SEMINÁRE

  • Na väčšine univerzít sa výučba delí na prednášky a semináre.
  • Prednášky sú zväčša nepovinné, konajú sa vo velkých miestnostiach, kde sedí alebo teda, skôr by malo sedieť veľké množstvo študentov. Vo viacerých prípadoch je jedna prednáška pre celý ročník, čo môže byť aj 300-500 ľudí. Prednáška prebieha tak, že prednášajúci vám vysvetlí učivo, často pomocou prezentáce. Na prednáškach, kde sa zúčasťňuje viac študentov, prednášajúci nevyvoláva, a taktiež sa študenti nehlásia, niekedy je možné sa na konci prednášky opýtať.
  • Semináre alebo cvičenia, sú naopak už praktickejšie hodiny, ktoré sa konajú v užšom kruhu, a to okolo 15-30 študentov. Semináre sú povinné a trvajú zväčša 80 minút, avšak to môže byť rôzne podľa školy. Na seminároch očakávajte diskusiu s vyučujúcim a taktiež so spolužiakmi. Očakáva sa, že na seminár prídete pripravení a o problematike už máte aspoň minimálne znalosti. Vyučujúcemu môžete dávať otázky a rád vám vysvetlí, to čomu ste nepochopili.

3. ROZVRH

  • Rozvrh na univerzitách sa dokáže veľmi líšiť, už len z toho dôvodu, že vždy sa študuje niečo iné. Základ je to, a to je skoro všade rovnaké, že na úspešné ukončenie štúdia, musíte získať dostatok kreditov.
  • Čo je to kredit? Pravdupovedať, to som ani ja nevedela :D. Skúsim vám to vysvetliť tak jednoduchšie. V prvom ročníku máte napríklad 8 predmetov, za každý predmet máte určitý počet kreditov, ak ho úspešne skončíte ( to znamená, že urobíš skúšku aspoň na E-čko ), univerzita vám povie, že aby ste úspešne ukančili štúdium, musíte získať určitý počet kreditov, a to znamená, že musíte úspešne ukončiť dostatočný počet predmetov.
  • Predmety sa delia na viacero skupín, základné delenie je na povinné predmety, povinne voliteľné predmety a voliteľné predmety.
  • Povinné predmety si musíte zapísať, a musíte ich úspešne ukončiť. V každom semestri máte iné predmety. Napríklad ja som mala povinných predmetov 8 v zimnom semestri a v letnom 7. Jeden predmet sa prevažne skladá z jednej prednášky a jedného seminára týždenne.
  • Povinne voliteľné predmety sú hlavne jazykové predmety, keď si musíte vybrať aspoň jeden či dva ale máte možnosť voľby.
  • Voliteľné predmety sú predmety, ktoré si vyberáte sami, hlavne vo vyšších ročníkoch, sú viac špecializované na určitú problematiku a taktiež vám pridávajú kredity, ktoré potrebujete na ukončenie štúdia.
  • Čo sa týka tvorby rozvrhu, je to na každej univerzite aj fakulte iné, zväčša dostanete rozvrh od študíjneho oddelenia a neskôr máte možnosť si ho trochu upraviť ak vám niečo nevyhovuje. Ja mám to štastie, že na PRAFUK máme možnosť si každý zvoliť a naplánovať rozvrh podľa seba. Pár dní pred začiatkom semestra cez aplikáciu, kde si môžeme vybrať na ktoré semináre sa prihlásime.

4. UČEBNICE

  • Veľký rozdiel pri učebniciach a študijných materiálov od strednej školy, je to, že si ich musíte zaobstarať sami. Na začiatku semestra vám vyučujúci povedia aké knihy/učebnice budete potrebovať a tiež vám dajú pár titulov z odporúčanej literatúry, ktorú mať nemusíte, ale vie vám uľahčiť život, pri štúdiu na skúšku.
  • Prevažne na každý predmet potrebujete jednu knihu, samozrejme, pri fakultách ako je napríklad PRAFUK potrebujete aj zbierky zákonov či ústavu. Knihy môžete získať z viacerých zdrojov. Aj keď sa často stáva, že potrebujete knihy ktoré sa už netlačia a posledné kusy vykúpia v kníhkupectvách vaši spolužiaci.
  • Ale teda, ak sa vám nepodarí kúpiť knihu/učebnicu v kníhkupectve a ani online, skúste sa opýtať starších žiakov, veľa z nich svoje knihy predáva, keď ich už nepotrebuje. Skúste napríklad Facebookové skupiny. Prípadne niektoré študijné materiály je možné získať aj v PDF verzií na internete.
  • Niektoré doplnkové materiály vám môže poskytnúť aj váš vyučujúci, prípadne ich môžete nájsť na webovej stránke fakulty.
  • Tzv. výcuc môže byť tiež niekedy dobrým podkladok pre samoštúdium, avšak upozorňujem! Nie všetky informácie v nich sú vždy správne a tak sa vám ľahko môže stať, že sa niečo naučíte zle. A teda keď sa už niečo máte naučiť, nech je to aspoň dobre :D

5. KOMUNIKÁCIA

  • Čo sa všeobecne týka komunikácie na univerzite, väčšina univerzít má systém alebo povedzme aplikáciu, cez ktorú si môžete pozrieť váš rozvrh, známky a ďalšie informácie spojené so štúdiom.
  • Fakulta informuje študentov hlavne pomocou webovej stránky, niekedy v tom môže byť chaos, kedže musíte sledovať každú katedru samostatne, kedže každý predmet zabezpečuje iná katedra.
  • Na druhej strane, skoro na každej univerzite je zaužívané, že každý študent má svoj univerzitný mail, ktorý vám pridelia na začiatku štúdia, a tam vám budú chodiť všetky dôležité oznamy. Taktiež cez ne môžete komunikovať s vyučujúcimi.
  • Keď sme pri komunikácii, spomenula by som aj to, že na začiatku budete pociťovať ten rozdiel, že ste boli zvyknutí na cca 30 ľudí, ktorých ste každý deň videli a strávili ste pol dňa spolu a na univerzite máte možnosť že sa dvaja z ročníku nikdy ani nestretnú. Kedže nie všetci sú prítomní na prednáškach a na seminároch vidíte len malý okruh ľudí, avšak na každom seminári s inými ľudmi.
  • Možno vám bude chýbať aj to, že nebute mať svoju "triedu" a zväčša ani svoju skrinku, to znamená, že v škole nebudete mať také svoje "útočisko" avšak dajú sa využiť viaceré časti budovy, napríklad vestibul či knižnica. Verím, že si to svoje už nájdete.
  • Na facebooku sa zvyknú vytvárať skupiny, v ktorých sú skoro všetci z ročníku a viete si pomôcť, prípadne sa opýtať svojich spolužiakov, ak vám nie je niečo jasné, takto sa nikdy nebudete cítiť osamelo.

Verím, že už máš oveľa lepší prehlad o tom, čo ťa čaká a ja budem veľmi rada, ak by si zdielal tento článok, a pomohol mu sa dostať k viacerým maturantom. Ďakujem a prajem ti ešte krásny deň.    

                                                                                                   - Pavla Fúseková


Instagram: @papcifusek            mail: papcifusek@gmail.com
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky